A Great List 2017

This year, the Haida Nation is proud to celebrate and acknowledge graduates at every level in Gaaw, HlGaagilda and beyond. Throughout the past few months, ceremonies and celebrations have honoured the graduates as they were awarded for their achievements. The following is a Great List, displaying the names of the Haidas furthering and pursuing their educational paths. If you or someone you know should be included in the list please send us their name and information so they can be included!

 

HlGaagilda Graduates

Gid Galang Kuuyas Naay

Shaunnay Edgars

Jarrod Fregin

Nikkayla Gladstone

Niccola Marsden

Annika Martynuik

James Parker

Darrian Pollard

Mary Williams

Crystal Young

Off Island

Selena Blake

Robyn Grant

Koya Ignas

Hunter Roberge

Alexandra Russ

Tylar Slanina

Shane Wood

Dup xan (Avery Holloway) Grade 12 with a bilingual dogwood diploma.

Sgiltaw Robina Johnnie-Mills

 

Adult Grad

Daniel Morgan

Chandler Smith

 

Guudanaay Tlaats’gaa Naay

Derek Zeller

 

Gaaw Graduates

Post Secondary Graduates

Frank Parnell – Honorary Doctorate in Laws

James (Jim) Hart, Doctor of Fine Arts, honoris causa

Sara Florence Davidson – PHD – Literacy Education

Iloradanon Efimoff – Masters of Arts – Social Psychology

Jaasaljuus Yakgujanaas – Bachelor of Science, Marine Biology

Shelley Samuels – Bachelor of Social Work

Victoria Grosse – Bachelors of Criminology

Ryan Tracey – Bachelor of Sociology

Danielle Kannegiesser – Bachelor of Science, Nursing

Natasha Toth – Bachelor of Social Work

Denise Clayton – Bachelor of Social Work

Jaylene Spitzl – Diploma Business Management

Raven Ryland – Recreation & Sport Management Diploma

Danny Stewart Sr. – Heavy Mechanical Foundations

Edward Davis – Environment Technician

Robert Kennedy – Environment Technician

Tanner Andersen-Woode – Acting, Film, and TV programs

Danielle Smith – ECE Diploma

Winnifred Williams – Mental Health & Addictions Certificate

 

Gudangaay Tlaats’.gaa Naay Grade 12 Graduates

Dashaun Abrahams-Brown

Eli Bedard

Bradon Bell

Chase Collison

Annika Ingram

Jessie Marks

Abigale McLeod

Jack Nychporuk

Tianna Parnell

Presley Roberts

Teanna Russ

Dorian Williams

Aaron Yeltatzie

 

Gaaw Grads attending GidGalang Kuuyas Naay Secondary

Heather Martin

Rachel Hageman

Selena Adams

Mary Williams

 

Gaaw Grads in Various Communities

Jasmine Hamilton       – Vancouver

Geoffrey Fregin – Vancouver

Kwiiaas Parnell – Prince Rupert

Grant Edwards – Prince Rupert

Amy Marks – Prince Rupert

Roman McKenzie – Nanaimo

Allan Davidson Jr.- Vancouver

Lillian Williams -Tofino

Clinton Russ

 

Adult Grad

Audrey Parnell

Nikki Bell

Joan Richardson

Justine Brown

Kimberly Lightbown

Robert Davis

 

Cheynne W Sayers    Bachelor of Management Major in Finance, Certified Financial Planner, and Chartered Investment Manger

St’aast Lee Breinig (Taslanaas clan) Associate of Applied Science in Human Services University of Alaska Anchorage

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*